Początki Klubu Biznesu AP Bałtyk Koszalin

O powstaniu Klubu Biznesu Akademii Piłkarskiej Bałtyk Koszalin opowiada Mariusz Wiewióra, przedsiębiorca, szef AP a jednocześnie tato dwóch zawodników: – Pomysł zorganizowania Klubu Biznesu zasugerowała mi Justyna Niewiadomy, menedżer w Grupie Goldenmark. Prywatnie żona mojego kolegi, z którym znamy się od dziecka. Justyna Niewiadomy aktywnie działa w środowiskach biznesowych województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ma doświadczenie w kierowaniu grupami networkingowymi, była wiceprezesem w jednym z klubów biznesu, jest członkiem w kilku innych.

Pierwszym członkiem Klubu Biznesu AP Bałtyk Koszalin była Grupa DBK, czyli największy w Polsce dostawca produktów i usług w branży TSL. – Specjalne podziękowania muszę skierować dla dyrektora oddziału pana Arkadiusza Dobrowolskiego, prezesa zarządu pana Andrzeja Luniaka oraz człowieka bez którego nie było by sukcesu tych młodych zawodników, czyli pana prezesa Ireneusza Sobieskiego, również piłkarza, filantropa sportowego a prywatnie przyjaciela Roberta Lewandowskiego.

Kolejni członkowie klubu to firmy: Minibrowal Kowal (Artur Piątek), City Apartaments (Marcin Kokot), 4Tech (producent hal namiotowych i stalowych), Dom Deweloper (koszaliński deweloper) oraz dwie koszalińskie firmy transportowo-spedycyjne: Bałtyk-Trans-Spedition Paweł Sominka i Bałtyk-Transport Ewa Przychodzka-Wiewióra.

Wymienione firmy, właściciele, prezesi to ludzie, na których zawsze można liczyć w dziecięcym sporcie. To również główni sponsorzy cyklicznej już imprezy Bałtyk-Transport Cup – podkreśla Mariusz Wiewióra. – Nadrzędnym celem Klubu Biznesu AP Bałtyk Koszalin jest wspieranie klubu piłkarskiego naszych dzieci i młodzieży. Wiadomo, że klub dziecięcej piłki nożnej nie może być nośnikiem reklamy i porównywać się do sponsoringu pierwszoligowych drużyn. Dlatego też do współpracy w naszym Klubie Biznesu przede wszystkich chcemy zaprosić przedsiębiorców, dla których najważniejsze jest wsparcie młodych piłkarzy, a nie szukanie „trampoliny” do rozwoju własnego biznesu, bo tego nie możemy zagwarantować.

Już po miesiącu działania Klubu Biznesu wprowadzony został w życie projekt „Grupa Gold”. Należący do niej najlepsi zawodnicy (nazwiska podawane są przez trenerów raz na pół roku) zwolnieni są ze składek członkowskich, korzystają nieodpłatnie z całodziennego wyżywienia w SP 7, otrzymują bezpłatnie odzież sportową oraz buty, wyjeżdżają na obozy letnie, zimowe, turnieje nie ponosząc żadnych kosztów. Mariusz Wiewióra mówi: – Wszelkie koszty wyjazdu na spotkania ligowe oraz turnieje, czyli transport, opłaty wpisowe, wyżywienie wszystkich zawodników pokrywa ze swojego budżetu Akademia Piłkarska, nie pobieramy od rodziców żadnych opłat. 

Jakie mogłyby być formy zaangażowania kolejnych członków KB? – Mogą być one związane z działalnością tych firm w oparciu o aktualne potrzeby klubu. Dajmy na to firma cateringowa zapewnia chłopcom posiłki regeneracyjne na treningi, firma transportowa zapewnia dojazdy na turnieje, a klinika medyczna rehabilitację… – wyjaśnia Mariusz Wiewióra. – A podstawową formą wsparcia są choćby niewielkie ale systematyczne wpłaty na bieżące potrzeby klubu piłkarskiego.
Mariusz Wiewióra podsumowuje: – Moim marzeniem jako szefa Akademii Piłkarskiej jest to, abyśmy mieli nowych kadrowiczów co rok. Aby to się mogło spełnić, musimy stworzyć ku temu odpowiednie warunki infrastrukturalne, logistyczne oraz finansowe, szkolić kadrę trenerów. I przede wszystkim nie patrzeć na to, co jest, ale patrzeć w przyszłość. To ostatnie właśnie zaczynamy realizować: Akademia wprowadza plan rozwoju na lata 2018-2020 z łącznym budżetem miliona złotych.